Zabezpieczenia sieci WiFi
16-04-22

Zabezpieczanie prywatnej sieci WiFi - jak to zrobić?

Sieć Wi-Fi to rodzaj sieci lokalnej, która wykorzystuje fale radiowe do zapewniania bezprzewodowego szybkiego Internetu i połączeń sieciowych. Sieć Wi-Fi składa się z co najmniej dwóch urządzeń. Urządzeniami tymi mogą być komputery osobiste, drukarki, telefony komórkowe, konsole do gier, telewizory Smart TV i wiele innych typów urządzeń, które są ze sobą połączone za pośrednictwem Wi-Fi.

Bezpieczne korzystanie z WiFi – kilka porad

Korzystanie z bezprzewodowej sieci Wi-Fi jest ważną częścią naszego codziennego życia. Służy do wielu różnych rzeczy, takich jak surfowanie po Internecie, oglądanie filmów i sprawdzanie mediów społecznościowych.

Jednak WiFi może być niebezpieczne, jeśli nie jest używane prawidłowo. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.

Istnieją dwa główne sposoby włamywania się do sieci Wi-Fi, zwane podszywaniem się i podsłuchiwaniem. Spoofing oznacza wysyłanie fałszywych sygnałów w celu nakłonienia innych urządzeń do połączenia się z urządzeniem hakera zamiast z oryginalnym punktem dostępu. Podsłuchiwanie polega na tym, że haker rejestruje wszystkie dane przesyłane przez sieć bez wykrycia.

Czym zabezpieczyć swoją sieć WiFi?

Ochrona sieci Wi-Fi jest koniecznością. Im więcej osób ma dostęp do Twojego Wi-Fi, tym bardziej musisz się martwić o bezpieczeństwo. Jednym z najczęstszych sposobów ochrony sieci Wi-Fi jest zmiana jej nazwy i hasła.

Oto kilka wskazówek, jak zmienić nazwę i hasło sieci Wi-Fi:

  • Zmień domyślną nazwę routera na coś unikalnego i osobistego
  • Zmień domyślne hasło
  • Użyj silnego hasła, takiego jak „password123”
  • Użyj kombinacji wielkich i małych liter, cyfr i symboli, takich jak „!@#$%^&*()_+”

Jak zabezpieczyć się przed atakami na sieć WiFi?

W dobie technologii ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co robisz w Internecie. Istnieje wiele sposobów na złamanie zabezpieczeń sieci Wi-Fi. W tym artykule omówimy niektóre z nich i co możesz zrobić, aby uchronić się przed tymi atakami.

Istnieją trzy główne typy ataków na sieć Wi-Fi:

  • Ataki DoS: ten typ ataku ma miejsce, gdy haker wysyła wzrost ruchu do routera bezprzewodowego, co uniemożliwia mu obsługę kolejnych żądań. Powoduje to awarię routera i rozłączenie z Internetem.
  • Atak typu man-in-the-middle: ten typ ataku występuje, gdy atakujący konfiguruje własny bezprzewodowy punkt dostępu w pobliżu domu lub biura, a następnie przechwytuje wszystkie dane przechodzące przez ten punkt dostępu przed wysłaniem ich na swój adres.

Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed tym atakiem jest zainstalowanie zapory sieciowej.