siec ad-hoc
17-12-21

Garść wiedzy o sieci ad-hoc

Sieć ad hoc to nieformalny termin odnoszący się do typu bezprzewodowej sieci komputerowej, która nie ma centralnego punktu dostępu, ale tworzy się samoistnie, gdy urządzenia znajdą się w swoim zasięgu. Oznacza to, że połączenia zawsze się zmieniają i nie ma możliwości sprawdzenia, ile urządzeń jest podłączonych w danym momencie.

Co to jest sieć ad-Hoc?

Sieć ad-hoc to rodzaj bezprzewodowej sieci komputerowej, która nie opiera się na istniejącej infrastrukturze, takiej jak Internet. Sieci te są tworzone przez ludzi, którzy chcą udostępniać sobie nawzajem pliki lub dane i nie muszą być połączone z żadną inną siecią.

Najpopularniejszym sposobem tworzenia sieci ad-hoc jest połączenie dwóch lub więcej urządzeń, a następnie udostępnienie połączenia innym urządzeniom. Można to zrobić za pomocą połączenia przewodowego, Wi-Fi, Bluetooth, a nawet technologii podczerwieni.

Jak zbudować sieć ad-Hoc?

Sieć ad-hoc to sieć bezprzewodowa, która jest tymczasowa i zwykle tworzona w określonym celu. Można ją zbudować w kilka minut i jest przydatna, gdy nie chcesz korzystać z Wi-Fi lub Bluetooth.

Pierwszym krokiem w tworzeniu sieci ad-hoc jest znalezienie nazwy routera bezprzewodowego, z którym chcesz się połączyć. Następnie musisz wpisać tę nazwę w wierszu poleceń komputera. Następnie wprowadź hasło do routera, jeśli je posiada. Na koniec wpisz „ipconfig” w wierszu poleceń i naciśnij Enter. Jeśli wszystko poszło dobrze, powinieneś zobaczyć adres IP komputera obok „Adres IPv4”. Możesz teraz podłączyć urządzenie do tego adresu, wpisując go w polu w ustawieniach Wi-Fi urządzenia.

Jak korzystać z sieci ad-Hoc?

Sieć ad hoc to sieć komputerów, które są ze sobą połączone bez użycia centralnego serwera. Komputery w sieci ad hoc mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem multiemisji, emisji lub emisji pojedynczej.

Sieć ad hoc można zbudować na istniejącej bezprzewodowej sieci LAN. Bezprzewodowa sieć LAN działa jako scentralizowany punkt dostępu dla sieci ad hoc, a wszystkie komputery współdzielą jej przepustowość.

Sieć ad-hoc zwykle składa się z dwóch typów węzłów: węzłów ruchomych i węzłów stałych. Węzły mobilne to zazwyczaj laptopy, tablety, smartfony i inne urządzenia mobilne, które przemieszczają się z miejsca na miejsce. Węzły stałe to komputery stacjonarne, takie jak komputery stacjonarne lub serwery, które pozostają w jednym miejscu.